System alarmowy to specyficzny zestaw urządzeń, których zadaniem jest wykrywanie i informowania o wykrytym zagrożeniu, związanych przykładowo z próbą włamania. Wyróżniamy różnorodne systemy w zależności od rodzaju zagrożenia. Jaki system wybrać? Jakie klasy systemów znajdziemy na rynku?
Podział systemów alarmowych
Jeśli chodzi o podział systemu alarmowego ze względu na rodzaj zagrożenia, wyróżnić można: systemy sygnalizacji włamania i napadu, systemy telewizji użytkowej, sygnalizacji pożaru i ochrony peryferyjnej. Innym podziałem, związanym ze strefami bezpieczeństwa, są strefy sygnalizacji zagrożeń:
- Ochrona peryferyjna – obejmuje ochronę budynku z zewnątrz (wzdłuż ogrodzenia),
- Ochrona zewnętrzna – wiąże się z ochroną bezpośredniego otoczenia obiektu, czyli zabezpieczeniami od zewnątrz (kraty, mury),
- Ochrona wewnętrzna – związana jest z ochroną przestrzeni w budynku, dotyczy otworów drzwiowych i okiennych.
Podczas wyboru idealnego rozwiązania warto mieć na względzie wszelkie parametry techniczne zastosowanych czujek, co znacznie ułatwi zakup i użytkowane.
Klasy systemów alarmowych
Warto zauważyć, że Polska Norma Systemy Alarmowe wskazała na istnienie poszczególnych klas alarmowych, jakimi są:
SA1 – znajdująca zastosowanie w domach wielo i jednorodzinnych, czyli obiektach o niewielkim ryzyku
SA2 – wykorzystywana w obiektach o ryzyku średnim, czyli np. wille, domy towarowe, urzędy pocztowe, małe obiekty muzealne, sklepy
SA3 – stosowana w obiektach, gdzie występuje duże ryzyko wyrządzenia szkód (sklepy jubilerskie, archiwa, zakłady przetwórstwa metali, ważne obiekty sakralne)
SA4 – wskazuje na największe ryzyko szkód, chodzi tutaj głównie o skarbce dużych banków, placówki dyplomatyczne, mennice, wytwórnie papierów wartościowych itp.
Podsumowując warto stwierdzić, że klasy systemów alarmowych są sporą podpowiedzią co do tego, na jaki system postawić. Inny model dobierzemy w banku, inny w sklepie, a jeszcze inny w gospodarstwach domowych.