Biuro to miejsce pracy, które należy odpowiednio zabezpieczyć przed włamaniami i dostaniem się ważnych dokumentów w niepowołane ręce. W biurze znajdują się nie tylko urządzenia, lecz także poufne dane i pieniądze. Coraz chętniej w takim miejscu stosuje się systemy alarmowe wraz z powiadomieniem otrzymywanym na telefon. Jakie zalety ma alarm w biurze? Dlaczego warto z niego skorzystać? 

Skład systemu alarmowego 

Poszczególne elementy alarmu w biurze mogą z powodzeniem się ze sobą komunikować za pomocą połączeń przewodowych lub bezprzewodowych. Zalecane są alarmy przewodowe, gdyż w tym przypadku komunikacja jest praktyczne pewna i działa sprawnie. Okazuje się, że bezprzewodowe alarmy mogą wiązać się z zagłuszeniami ze strony przykładowo częstotliwości radiowej. Warto podkreślić, że ten rodzaj alarmu stosowany jest w biurach, gdzie położenie przewodów jest znacznie utrudnione.  

Czujka systemy alarmowego 

Jednym z głównych elementów takiego systemu są czujki. Sporym zainteresowaniem cieszą się czujki ruchu, wśród których wyróżniamy: 

  • Czujki dualne, 
  • Kontraktony, 
  • Czujki kurtynowe, 
  • Czujki PIR, 
  • Czujki reagujące na wstrząsy. 

Czujka PIR przykładowo działa na zasadzie wykrycia zmiany temperatury w otoczeniu, w jakim działa. Dualne czujki dokonują detekcji za pomocą dwóch sposobów – czujnika fal mikrofalowych i temperaturowego czujnika podczerwieni. Kurtynowy model czujki z kolei działa za pomocą monitorowania wiązki podczerwieni, która tworzy tzw. Kurtynę. Jest odporna na zwierzęta i zmiany temperatury, przy czym stanowi odmianę czujki PIR.  

W skład systemu alarmowego wchodzi także wiele innych elementów, które mają za zadanie współgrać ze sobą. System alarmowy w biurze jest w dzisiejszych czasach praktycznie niezbędny i pozwala zachować komfort. W razie wykrycia niepożądanego ruchu w biurze alarmy informują o problemach. Ma to sporo plusów, gdyż zabezpieczenie przestrzeni biurowej jest inwestycją na całe lata. Nie bez powodu coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na nowoczesne systemy alarmowe, które są montowane w biurach.